Bebeklerin ilk 4–6 ayı anne sütü ile beslenmesi onlar için gereken bütün besinleri karşılıyor.

6 aylık süre içinde anne sütüyle beslenen bir bebeğe başka bir gıda verilmesi gereksizdir. Bunu sadece biz değil bütün uzmanlar söylemektedir. Emzirme anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını sağlarken aynı zamanda bir psikososyal bağ oluşturuyor.

Emzirmenin anne ve bebeğine faydaları

Uzmanlar, anne sütü ile beslenen çocuklarda bulaşıcı hastalıkların daha seyrek görülmesi anne sütünün en önde gelen faydalarından olduğu, emzirmenin annede meme ve yumurtalık kanseri gelişme ihtimalini azalttığını söylüyorlar. Yani emzirme eylemi sadece bebeğe faydalı değil aynı zamanda annenin sağlığına da faydalıdır. Bebeklerin sağlıklı gelişmesini sağlayan, büyümesi ve hastalıklardan en iyi şekilde korunması için anne sütü verilmesi son derece önemlidir.

Annenin sütünü nasıl arttırabilir?

“Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlaması önemli ve ilk başta yapması gereklidir, ayrıca emzirme eğitimi ile birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmelidir. Özellikle annenin tüketmiş olduğu gıdalara dikkat etmesi çok önemlidir. Doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimine danışılması çok faydalı olur. Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, doğuma yakın yediklerinize de dikkat ederek, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmelisiniz. Bebeğin doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir.

Zaten yeni dünyaya gelmiş bebekler genellikle 8–10 öğün emmek isterler. Düzenli olarak ve sık sık emzirmek bol süt gelmesini sağlar, göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler. İnek sütü ya da başka gıdaların bebeğe anne sütünden önce verilmesi, bebeğin anneden aldığı süt miktarını azaltır. Bu durum da annede daha az süt gelmesine sebebiyet verir. Bu durumlarda göz önüne alınarak yeni doğmuş bebeklere 6 ay boyunca ek gıda vermeden sadece anne sütü ile beslenmesi en doğru yöntemdir.

Emziren annenin beslenme şekli

Anne bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özel bir önem göstermelidir. Yeni bebeği olmuş olan ve emziren annenin, tüketeceği gıdaların başında günde en az iki litre sıvı tüketmeli iki litrenin de en az iki bardağı süt olmalı veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Gaz yapıcı gıdalar pek tercih edilmemeli, protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller, et veya balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir.

Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin şekerli gıdalardan (pekmez, bal, reçel gibi) daha fazla tüketmesi tıbben ispatlanmış olmamakla birlikte faydalıdır. Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Emziren anne için huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir. Emziren annenin psikolojisi bebek ve anne için çok önemlidir. Her emzirmede, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır.

The post Emzirmenin Anneye Faydaları Nedir appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.