İki yaşlarının içindeki çocukların çoğu, geceleri düzenli aralıklarla uyanır ve ilgi isterler. Bunun yanı sıra, çocuğunuzun yatma saatini kesin bir biçimde belirlemekte de güçlüklerle karşılaşabilirsiniz.

Bunlar sizin için çok yorucu olabilir; geceleri art arda uykusuz kalmak, ertesi günün alışılmış işlerini yapmanızı güçleştirebilir. Oysa, dinlenmeniz önemlidir ve bu sorunun üstesinden gelmek için eşinizin ya da evde yaşayan bir büyüğünüzün varsa yardımına gereksinme duyabilirsiniz.

Çocuğunuzun dolayısıyla da sizin uykularının bölünmesi konusunda yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunların birincisi, doktoruyla konuşarak, sözgelimi bir kulak iltihabı ya da uyurgezerlik gibi herhangi tıbbi bir sorunu bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Sonra çocuğun odasını gözden geçirin; Oda soğuk mu? Pencere aralarından hava esintileri mi giriyor? Yoksa çocuğunuz karanlıktan mı korkuyor? Karanlıktan korkuyorsa, odasına çok düşük ampullü bir gece lambası koymanız sorunu ortadan kaldıracaktır.

Uyutmak çok zor..

Çocuğunuzun sorunu başka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir. Günlük programında ya da aile yaşantınızın akışında onu tedirgin edebilecek şeyler olup olmadığını düşünün.

Acaba gündüzleri çok fazla mı uyuyor?

Çocuğunuz büyüdükçe, gündüzleri uyuma gereksinmesi azalacaktır. Öğleden sonraları uzunca bir süre uyumayı sürdürüyorsa, gecenin geç saatlerine kadar uyumamasının nedeni bu olabilir. Öyleyse, onu gündüzleri uzun süre karyolasında kalmaya zorlamayın.

Çocuğunuzun ruhsal açıdan kaygılı olması durumu, rahatsız edici gece karabasanlarıyla (kâbuslarıyla) sonuçlanır. Belirlemek güç olmakla birlikte, ona kaygı veren bir şeyler bulunup bulunmadığını anlamaya çalışın. Yatırırken onunla konuşun ve içini yatıştırın. Kafasındaki korkuları uzaklaştırmak için, yatma saatinde ona bir öykü okuyun. Çok sevdiği bir oyuncağına sarılarak yatması da, uykuya dalıncaya kadar onu rahatlatabilir.

Ailenin günlük programındaki bir değişiklik de çocuklarınızı etkileyebilir. Yeni bir bebek dünyaya getirmenizin ardından, dikkat ve özeniniz yeni bebeğe yöneleceği için, ilk çocuğunuzda ya da çocuklarınızda duygusal bir tedirginlik dönemi başlar, ilk çocuğunuz, artık evin “tek” bebeği, ilgi odağı olmaktan çıkmanın yol açtığı kırgınlığı yaşayacaktır.

Bebeklerinize Eşit sevgi gösterin..

Buna tepki olarak göstereceği davranışlar sizi üzebilir; ama fazla kaygılanmayın ve bu duruma  üzüldüğünüzü anlamasına fırsat vermeyin. Çok geçmeden ‘yeni gelen‘, ailenin bir parçası olarak kabul edecektir. Bu arada, ona daha çok ilgi gösterin ve yeni bebekle ilgili günlük işlere onu da katın. Küçük kardeşi için bir kâğıt bez getirmesini söylemeniz, ona bir şeyler başarma duygusu verecek ve size gerçekten yardım edecektir.

Dert birken iki mi oldu? iki çocuklu anne-babalar, küçük çocuk “müthiş ikinci yaşı“na yaklaşırken, büyük çocuğun apansızın onlara bağımlılığının yeniden artıvermesiyle karşılaşabilirler.

The post İki Yaşındaki Bebeğin Uyku Sorunları ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.