Çocuk Bakıcısı Sorunlarını Çözmenin Yolları

Sinemaya gitmek, dostları görmek ya da eşinizle başbaşa sakin bir yemek yemek, artık binde bir kavuşacağınız bir nimet haline gelmiştir; bu ender birliktelikleri, “çocuğum bakıcısıyla güvende mi?” kaygılarıyla berbat etmeyin,ister çalışmayıp bütün gün evde çocuğuna bakan, ister çalışan bir kadın olun, günün birinde çocuğunuza bir gün, bir gece ya da birkaç saat bakacak birinin yardımına gereksinme duyarsınız. Günümüzde, eve çocuk bakıcısı gönderen birçok şirket vardır ve çoğu gazetelere ilan vermektedir; kuşkusuz, bunlardan biriyle anlaşmadan önce, güvenilirlikleri konusunda iyi bir ön soruşturma yapmanız gerekir.Bakıcı fiyatları konusunda da herhangi bir kriter yoktur, bu yüzden çocuğunuza sağlıklı ve mükemmel bakacak kişilerin değerli olması gerekir.

Bazı anne-babalar, bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşmazlar: Bu işi seve seve yapacak büyükanne ve büyükbabalar, yakında bir yerlerde oturuyorlardır ya da çevrede, arada sırada çocuklarına bakabilecek yakın bir arkadaşları vardır. Buna karşılık bazıları için, çocuklarına bir-iki saatliğine de olsa bakacak birini bulmak, pek kolay olmayabilir. Bu ikinci gruba giriyor olsanız da, umutsuzluğa kapılmayın: Dikkatle ararsanız, çocuğunuza bakacak doğru insanı bulabilirsiniz.

Herkes Bir Gece Olsun Dışarı Çıkmak İster

Elinizden geleni yapıp, “çocuğuma bakacak uygun biri yok” diyerek her allahın gecesini evinizde geçirmeye kalkmayın. Günler ve geceler boyu ara vermeden bebeğe ya da çocuklara bakmak kolay bir iş değildir ve herkes gibi siz de, çocuk bezlerinden, hazırlanacak biberonlardan, yıkanacak çamaşırlardan biraz olsun başınızı alıp uzaklaşmak gereksinmesi duyabilirsiniz; kısa bir süre için de olsa, birinin “annesi” değil, sırf kendiniz olmak isteyebilirsiniz.

Ama öte yandan, çocuğunuzun işinin ustası, sorumlu bir kişinin elinde olduğundan emin olmadıkça, bütün gece meraktan ölürsünüz ve eşinizle “başbaşa” yemeğiniz, keyif vermek yerine, bir işkenceye dönüşür. Bu yüzden, çocuk bakıcısını büyük bir özenle seçmek, son derece önemlidir.Bebekleri ya da küçük çocukları için bir çocuk bakıcısı arayan bütün annelerin ve babaların uymaları gereken, bazı yolgösterici genel kurallar vardır.

Bakıcıya Asla Yabancılık Duyulmamalı

Bunların birincisi, çocuğunuzun yabancılık duymayacağı bir bakıcı bulmaktır. Uyandıklarında evlerinde bir yabancıyı görünce korkuya kapılacak büyükçe bebekler ve çocuklar açısından, bu kural son derece önemlidir. Hem çocuk, hem de bakıcısı açısından üzücü durumlarla karşılaşmayı önler.

Bir büyüğünüz ya da yakın bir aile dostunuz, ideal seçimdir; ama ikisi de yoksa, evden çıkıp gitmeden önce, çocuğunuzla bakıcının birbirleriyle tanışmasını sağlayın. Bunun için, bakıcının, evden çıkmanızdan bir ya da birkaç saat önce gelmesini istemeniz yerinde olur. Bakıcınız ve çocuğunuzun birlikte yemek yemelerini ayarlayabilir ve yatma zamanından 3 önce bir süre birlikte oynamalarına ya da bir 1 kitap okumalarına zaman bırakabilirseniz, çok daha iyi olur.

The post Çocuğum Bakıcısıyla Güvende mi !? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.