Çocuk Bakıcılığının Temel Kuralları !

Küçük bir bebeğiniz varsa, bakıcınızın, çocuğun altının nasıl değiştirileceğini bildiğinden  biberon verme, vb. gereksinmeleri konusunda ne derece bilgili olduğundan, emin olmanız gerekir. Aynı zamanda, bebeğin çamaşırlarını değiştirmek ve beslemek için gereken şeyleri nerede sakladığınızı bakıcıya gösterin; bebeğiniz ağladığında ya da huysuzluk ettiğinde özel bir yöntemle rahatlatıyorsanız, evden çıkmadan önce, bunu bakıcıya anlatmayı ihmal etmeyin.

Birçok aile, komşuları bir genç kızın, çocuk bakıcılığına çok istekli olduğunu farkeder. Gerçekten de, komşunuzun kızı, istekliyse ve çocuğunuz yaşındaki çocuklar konusunda biraz deneyimliyse küçük kardeşleri varsa sizi çok memnun bırakır.

Yaşı Küçük Bakıcı Riskli Olabilir

Yalnız, çocuk bakıcılığı için en az yaşın 14 olduğunu unutmayın ve daha küçük bir kızı, evinizde çocuğunuzla yalnız bırakmaktan kaçının: Herhangi bir sorunla karşılaştığında, ne yapacağını bilemeyebilir.

Özet olarak, çevrenizde, siz yokken bebeğinize birkaç saat bakabilecek yaşta birkaç genç kız bulunsa bile, bunlardan birinin çocuğunuza bakabileceğine karar vermenin sorumluluğu sizindir. Küçük çocuğunuza ya da çocuklarınıza bakmak için kimin güvenilebilir ve bu işi yapabilecek biri olduğunu sezmek de size düşer. Unutmayın ki, 14 yaşındaki bazı genç kızlar, yaşlarından çok olgunlaşmış, küçük erkek ve kızkardeşlerine bakma deneyimi bulunan kızlar olabilirler; buna karşılık yirmi yaşına gelmiş bazılarınınsa, çocuk bakımından haberleri bile olmayabilir.

Bakıcıyla Yakın İlişkiler Kurun !

Uygun bir bakıcı bulduğunuz zaman, düzenli olarak eve onu çağırmaya çalışın; böylece çocuğunuz, siz dışarı çıkacağınız zaman ona hep aynı kişinin bakacağını bilecektir. Pek çok çocuk, bakıcılarıyla bir araya gelmekten hoşlanır, onların gelmesini dört gözle beklerler. Bu arada, bakıcının, sizin çocuklarınıza uyguladığınız disiplini ve düzeni bilmesini sağlayın; çünkü pek çok küçük, alıştıklarından başka davranışlarla karşılaşınca sinirlenirler. Özellikle de büyükçe çocuklar, bu gibi durumlarda “rol” ya da “şımarıklık” yapmaya yönelebilirler.

Çocuk bakıcısı ile çocuğunuzu arkada bırakıp evden çıkmadan önce, birlikte içeceğiniz bir fincan çay ve bir bardak portakal suyu (solda), aradaki buzları eritebilir ve herkese birbirini tanıma olanağı verir; çok geçmeden de çocuğunuz, hele bir de bisküvi verirse (üstte), bakıcısına alışıverir.

Çocuk bakıcısı için ;

• Küçük çocuklarla çalışmayı gerçekten isteyip istemediğinizi iyice düşünün.

• Huzursuz ve ağlayan çocuklarla başa çıkabileceğinizden emin olun.

• Anne ile baba evden ayrılmadan önce, mutlaka onlarla temas kurabileceğiniz bir telefon numarası isteyin.

• Çalışma saatlerinizi kesin olarak belirleyin.

• Gece evinize güvenli biçimde dönmenizi sağlamaları konusunda anlaşın.

The post Çocuğa Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.