Yenidoğan Bebekler İçin Kıyafet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeklere giydirilecek kıyafetler, oldukça önemlidir. Bebeklerin canını acıtmayacak, rahatsız etmeyecek kıyafetler seçilmelidir.

  • Yeni doğan bir bebeğe mutlaka alınması gereken giysilerin ilki, muhakkak ki, yeni doğan atletidir. Bu atletler yenidoğanlara özel olarak üretilmiş olup,bebeklerin temizliği ve rahatlığı için önemlidir. Bu atletleri seçerken öncelikle, kumaşının terletmeyen ve bebeği kaşındırmayacak bir kumaş olması gerekir.
  • İkinci olarak, yedek zıbınlar, bebeğinizin dolabında olması gereken giysilerdendir. Özellikle, bebekler, ilk doğduklarında sürekli yıkanacaklarından, üzerlerinde bulunan doğumdan kalan kirlerin zamanla gitmesi için, her gün giysilerinin de değiştirilmesi gerekir. Ayrıca bu zıbınlar, bebeklerin sırtının açılmasını engelleyeceğinden, bebeğinizin üşümesini de engellemiş olacaksınız.
  • Bebek Tulumları seçerken de mutlaka bebeğin boyundan daha uzun olmasına özen gösterin. Aksi takdirde, bebeğiniz çok rahatsız olacaktır. Ayrıca, bebeğin bacak yapısı da buna göre şekillenebileceğinden, bebek tulumu seçerken çok dikkatli davranmak gereklidir.
  • Bebeğinize ilk günlerde giydireceğiniz giysileri ters giydirerek, bebeğinizin dikişlerden rahatsız olmasını engelleyebilirsiniz. Giydireceğiniz tüm elbise kumaşlarının, bebeğinizi terletmeyecek bir dokuya sahip olmasına özen gösterin.