BEBEKLER NEDEN AĞLAR?

Bir bebeğin dünyaya gelişi, bir ailenin yaşamının tamamen değişmesine neden olur. Artık her şey bebeğe göre endekslenir. Özellikle ilk kez anne ve baba olanlar, hayatlarına yeni katılan bu en değerli varlığı, anlamaya ve tanımaya çalışırlar.

Yeni doğmuş bir bebeğin en büyük iletişim aracı, ağlamaktır. İsteklerini, sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirirler. Belirli bir zaman sonra, özellikle anneler bebeklerinin ağlama şekillerinden bile ne istediğini anlarlar. Bunun için ise, zamana ve tecrübeye ihtiyaç vardır. Bebekler neden ağlar? Bu sorunun birçok cevabı vardır.

Bebekler karnı aç olduğunda ağlarlar

Bebekler, beslenme konusunda annelerine muhtaçtırlar. Minik bir bebeğin karnı acıktığında, doğal olarak bunu ağlayarak dile getirir.

Bebekler, altını ıslattığında ağlarlar

Bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Sık sık bezlerinin değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekir. Bebek teninin tahriş olmasını önlemek için, temizliğin iyi yapılması gerekir. Bebekler, ıslak kalmaktan hiç hoşlanmazlar ve rahatsız olurlar. Bunu belli etmek içinse, ağlarlar. Unutmamak gerekir k, bebeğin altının pişik olması, bebeklerin en büyük ağlama sebepleri arasında yer alır.

Bebekler, gazı olduğu için ağlarlar

Bebeklerin en büyük ağlama sebeplerinden biri de, gaz sancıları olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Böyle durumlarda, bacaklarını kasıklarına doğru çekerek, acı acı ağlarlar. Bunu önlemek için, bebek anne sütü aldığında veya mamasını yediğinde, bebeğin karnı göğsünüzün üstüne gelecek şekilde yatırarak ve karnına bastırarak gazının çıkartılması sağlanmalıdır.

Bebekler, ani ısı değişimi olduğunda ağlarlar

Ani değişen soğuk veya sıcak hava, bebeğin ağlamasına neden olur. Örneğin; bezi değiştirildiği sırada, ani gelişen bir serinlik hissettiklerinde, bu onların ağlamasına neden olur. Ya da, sıcak bir ortamdayken soğuk havaya çıktıklarında, alışık oldukları ısı kaybını yitirdikleri için ağlarlar. Bebeklerin ağlama sebebiarasında, ısı farklılıkları önemli yer tutar.

Bebekler, anne ve babasından sevgi, şefkat ve ilgi istedikleri zaman ağlarlar

Bebeklerin, annesinin veya babasını sevgisine ve ilgisine muhtaç olduklarını unutmamak gerekir. Hiç ortada sebep yokken, bebekler ağlamaya başlar. Böyle durumlarda, bebek kucağa alınmalı, ona sarılmalı ve okşanmalıdır. Hemen sustuğunu göreceksiniz.

Bebekler, yabancılardan hoşlanmazlar

Yabancı birinin onları kucağına alması, sevmeye çalışması, bebeği ürkütebilir. Bebek, en çok anne ve babasını, veya ona bakan birilerini görür ve onlara alışır. Bir yabancının varlığı, onlar için alışık olmadıkları bir yüzdür. Kendilerini güvende hissetmedikleri için ağlarlar.

Bebekler hasta oldukları zaman ağlarlar

Bebekler, ateşlendikleri zaman, bir yerleri ağrıdığı zaman ağlarlar. Örneğin; kulakları ağrıdığı zaman, ellerini kulaklarına götürerek ağlarlar. Kollarını bir yere vurduysalar, kollarını çekerek ağlarlar. Bunun gibi birçok neden sayılabilir.

Bebek ağlamaları, bebeği yakından tanıyınca ve ne istediğini anlamaya başlayınca sona erecektir. Bunun için biraz zamana ihtiyaç vardır.