Bebeklerdeki Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Yapılması Gerkenler.

Yenidoğan bebeklere sıcak ortamlarda ince kıyafetler giydirilmesine dikkat edilmelidir. Soğuk algınlığı, nezle veya grip gibi enfeksiyonlar ateşin sık görülen nedenleridir. Hastalığın ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, sonradan gelen diğer belirtiler gelmektedir. Anjin, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu da ateşe veya ishale yol açar. Az olarak zatürre, menenjit, tüberküloz gibi ciddi enfeksiyonlar da ateşin nedeni olarak saptanabilir.

Dikkat edilmeli

Bebeklerde gerekli olan bazı aşılardan sonra ateş görülebilir, hekimler aşıyı yaptıktan sonra gerekli uyarıda bulunacaktır. Özellikle yenidoğanlar sıcak ortamlarda fazla giyimli olurlarsa, vücut ısılarını dengeleyemediklerinden yüksek ateş görülebilir. Bu nedenle öncelikle oda sıcaklığı dengeli olmalı, bebeğin üzerindeki kıyafetler azaltılmalı ve ateşi tekrar ve belirli aralıklarla ölçülmeye devam edilmelidir. Özellikle yenidoğan bebeklerde beslenme yetersizliği vücut ısısının yükselmesine sebep olabilir.

Yüksek ateşte ne yapılmalı ?

Ateşli çocuğun normalden fazla sıvı almasının sağlanması ve susuz kalmamasına dikkat edilmesine dikkat edilmelidir. Ateşin yükselmesiyle, vücut enfeksiyon etkeniyle daha iyi savaşmaktadır. O halde, ateşli çocukta hemen ateşi düşürmeye çalışmak gereksizdir. Lakin bir enfeksiyon söz konusuysa, ateşi düşürmek enfeksiyonu daha çabuk iyileştirmeyecektir.

Ancak çocuk ateşli dönemde kendini kötü hissediyorsa, ateş düşürücü ilaçların yardımıyla kendini daha iyi hissedecektir. Böyle bir durum karşısında, doktorun önereceği ateş düşürücüler kullanılabilir. Bulunduğu oda serin tutulmalı, giysileri mümkün olduğunca ince ve pamuklu olmalıdır.

The post Bebekler ve Soğuk Algınlığı Belirtileri Neler ? appeared first on Sağlık ♥ Hastalık.