Bin yaprak otu, Kandil çiçeği, Yara otu da denilir. Yol kenarlarında yetişen, yaprakları uzun ve parçalı olan bir bitkidir. Dalının ucunda bulunan çiçekleri toplanarak, yazın kurutularak saklanır.

Civan perçemi bitkisinin, vücudu kuvvetlendirici ve göğsü yumuşatıp balgamı söktürücü özellikleri vardır. Aynı zamanda kan temizleyici olarak da kullanılır. Eski hekimler tarafından kullanılan, aynı zamanda büyük faydası görülen bir bitkidir.

Civan Perçemi, hangi hastalıklara iyi gelir?

Mide hastalıklarında, soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, bağırsak nezlelerinde son derece faydalıdır.

İştahı açar, bağırsaklardan gazı atar. Sinirleri kuvvetlendirir ve beyine kan akışının gitmesini sağlar. Boğmaca, kızamık ve çocukların kemik hastalıklarında sıklıkla  kullanılmış ve çok faydasının olduğu görülmüştür.

Hastaların ateşinin düşmesinde son derece etkilidir. İshallere karşı kullanıldığında büyük fayda sağlar.

Civan perçemi çayı tarifi

30 gr civan perçemi çiçeği, bir litre suda çay gibi hazırlanır. Bundan günde birkaç olmak üzere, yarım fincan kadar içilir.

Kırlangıç Otu

Bu bitkiye siğil otu da denmektedir. Eskiden bağırsak kurtlarının düşürülmesi için kullanılan oldukça etkili bir ottur. Bu bitkinin sarı, altın renginde olan bir özsuyu vardır.

Söylenildiğine göre kırlangıçlar, bu bitkiyi yavrularına, gözlerini kuvvetlendirmek ve muhafaza etme için verirlermiş.

Eski hekimler, buna bakarak kırlangıç otu bitkisini, göz hastalıklarında kullanmışlardır. Kırlangıç otunun öz suyu, ellerdeki siğillerin yok olması için de kullanılmaktadır.