Çocuğunuz sürekli yalan mı söylüyor? Ebeveynlerin en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan birisi yalan söyleyen çocuklar ve bu çocuklara karşı ne yapacaklarını bilememeleridir. Eğer sizin de çocuğunuz yalan söylemeye başladı ise işte yapmanız gerekenler…

Yalan söylemek erişkin bireylerin dünyasında var olduğu kadar çocukların dünyasında da var olan bir gerçektir. Nasıl ki erişkin bireyler için yalan söylemek bir tür savunma mekanizması ise çocuklar için de bu durum geçerlidir. Çocuğunuzun yalan söylemeye başladığını anladığınız an yapmanız gereken ilk şey çocuğunuzu yalan söylemeye iten dış etkenleri bulmanızdır. Bu arayış size çocuğunuzun neden yalan söylediği sorusunun cevabını da verecektir.

Çocuklar neden yalan söyler?

Çocukları yalan söylemeye iten sebeplerin başında istemedikleri bir durumun içine girmeleri gelir. Eğer çocuğunuz istemediği bir durumun içerisine girerse ve/veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak durumunda kalırsa savunma mekanizması olarak gördüğü yalan söyleme davranışını devreye sokabilir. İkinci bir neden ise çocukların hayal dünyaları ile alakalıdır. Çocuğunuz aslında hayal dünyasının kendisine yansıttığı hikâyeyi size anlatır ancak siz çocuğunuzun bir yalancı olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu durum iyi ayırt edilmesi gereken bir durumdur. Çocukların hayal dünyalarının üç yaşından itibaren gelişmeye başladığını unutmamak gerekir.

Çocuk yalan söyleme davranışını nasıl öğrenir?

Çocukların yalan söyleme davranışı ile tanışması daha çok rol model olan ailesinden kaynaklıdır. Ebeveynlerin kendi içerisinde ya da arkadaşlarına söyledikleri yalanları fark eden çocuklar bu davranışı bilinçaltında işler. Eğer ebeveynler herhangi bir durum karşısında yalan söyleyerek kendilerini korudular ise çocuk bunu bir savunma mekanizması olarak görür. Sonuç olarak çocuklar genellikle ebeveynler aracılığı ile yalanla tanışır ve kendini korumaları gerektiğinde kolayca yalana başvurur.

Eğer çocuğunuz yalan söyleme davranışını çok sık yapıyorsa bunları gözden geçirin;

*Çocuğunuza karşı yeteri kadar ilgi gösteriyor musunuz?

*Evde ceza ve ödül sistemi uyguluyor musunuz? ( Çocuğunuz cezadan kaçmak için yalana başvuruyor olabilir.)

*Evde ya da çocuğun çevresinde sıklıkla yalan söyleyen biri var mı?

*Çocuğunuz sizin ya da eşinizin takdirini kazanmak istiyor olabilir mi?

Çocuğunuz yalan söylüyorsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuz yalan söylüyorsa öncelikle yalan söylemesine sebep olan nedenleri ortadan kaldırmalısınız. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamamalı ve ona değerli olduğunu hissettirmelisiniz. Çocuğunuzun yanında yalan söylemekten kaçınmalı, çocuğun çevresinde yalan söyleyen kişilerin olmasını engellemelisiniz. Çocuğunuza yalan söylemenin ne kadar yanlış olduğunu ve dürüstlüğün ne kadar güzel bir davranış olduğunu sıklıkla anlatın.