Çocuklardaki Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Nasıl Önlenebilir

 

Çocuklardaki Kolesterol Yüksekliği

Bazı doktorlar maalesef aksini idea etse de, kötü beslenme sebebi ile yükselen kolesterolün, damarları tıkadığını biliyoruz. Kolesterol sorunu sadece yetişkinlerde mi söz konusu, yoksa çocuklarda da risk oluşturuyor mu? Ya çocuklarımız için de risk oluşturuyorsa?

            Çocuklarımızın kolesterolünü ne zaman ölçtürmeliyiz?Doktorlar özellikle bu gibi tartışmalı konularda, Dünyanın saygın tıp kuruluşlarının, tavsiyelerine göre hareket ederler. Amerika çocuk akademisi, çocuk sağlığı konusunda son derece saygın, sözüne önem verilen kuruluşlardan biridir. 2011 yılı eylül ayında yayınladığı bildiri ile ilk kolesterol ölçümünün, çocuklarda 9 ile 11 yaşları arasında yapılmasını tavsiye etmiştir.

Eğer ailede çok erken yaşta kalp krizi geçiren bir kişi varsa, örneğin baba amca gibi yakın akrabalardan biri 30’lu yaşlarında kalp krizi geçirmişse, ilk ölçümün 2 yaşında yapılması gerekmektedir. Çocuklar kötü beslenmeden ne kadar etkileniyorlar, ya da rahatlıkla her şeyi yiyebilirler mi? 2011 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmada, kaza veya intihar sebepleri ile erken yaşta ölen, 15-35 yaşları arasındaki tam 300 kişiye otopsi yapılmış. Yapılan bu otopsi sonucu, kolesterolü yüksek olanların kalp damarlarında ve aort denilen ana damarda, çok erken yaşlarda damar tıkanıklığı geliştiği saptanıyor. Aynı araştırma sonucu damar sertliği rahatsızlığının da, çok erken yaşlarda başladığı saptanmış.

            Kötü beslenme ve kolesterol, damarın içerisinde tıkanıklığı oluşturan, yağ plakları oluşumlarına sebep olmaktadır. Kötü beslenmeye devam ettikçe, bu plak gittikçe büyüyor ve sonunda yırtılarak, kalp krizine neden oluyor.

Kötü beslenme yüzünden damar da yağlanma, çocukluk yaşlarında başlamaktadır. Amerika’da 85.000 5. Sınıf öğrencisi üzerinde yapılan çalışmalarda, şişman olan her 10 çocuktan birinde, kolesterolün yüksek olduğu saptanmıştır. Günümüzde 30 yaşında kalp krizi geçiren, 32 yaşında stent takılan hastaları görmek, artık uzmanları şaşırtmıyor. Genç yaşta kalp damar hastası olan kişilerdeki damar sorunu da, çocukluk yaşlarındaki dönemlerden başlıyor.

10 yaşındaki tüm çocukların, kolesterolüne bakılmalıdır denirse, bu gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Eğer çocuğunuzun kilosu fazla değilse, her gün meyve ve sebze yiyorsa, ölçüm yaptırmanıza gerek yoktur. Çocuğunuz fazla meyve, sebze yemiyorsa, daha çok hazır gıdalar ile besleniyorsa ve çikolata, cips, süt gibi gıdaları çok fazla tüketiyorsa, birde kilo problemi varsa çocuğunuzun kolesterolüne baktırmanızda büyük yarar vardır.

            Çocukların kolesterolü kaç olmalı? Çocuklarda kolesterol seviyesi, erişkinlerden daha düşük olmalıdır.  Maalesef kilolu çocuklarda 10 çocuktan 1’inde, kolesterol seviyesi 200mg’ın üzerinde çıkmaktadır ve bu çocuk için çok yüksek bir kolesterol seviyesidir. Ancak bu durumda beslenme tek sebep değildir. Ailesel faktörlere dayalı, genetiğe bağlı olarak, her 100 çocuktan birinde kötü beslenmese bile, kolesterol yüksek çıkmaktadır.

Annelere önerilen şudur ki, eğer çocuğunuz meyve ve sebze yemiyorsa, tatlıyı, unlu gıdaları çok seviyorsa, kolesterolüne baktırmanızda fayda vardır. Çocuğunuzun kolesterol değeri 170mg’ın üzerinde ise dikkatli davranmalı ve çocuğunuzun beslenmesine, dikkat etmeniz gerekmektedir.