Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Sorunları

Doğum sonrasında cinsel ilişkide bir soğuma olabilir. Bunun sebebi eşlerin uzun süre birbirlerinden ya da cinsel hayatlarından uzak kalmasıdır. Genel bir görüş olarak, doğumdan sonraki 6 hafta kadının iyileşme ve bedeninin düzelme dönemidir. Bu dönem içerisinde herhangi bir cinsel birleşmeye girilmemesi önerilmektedir. Bunun sebebi, kadının vücudu henüz tam anlamıyla iyileşmediğinden, cinsel birleşmede bazı sakıncalar söz konusu olabilir.

Neden cinsel isteksizlik yaşanır?

Özellikle kadınlar doğumdan sonra cinsel anlamda isteksiz oldukları yönündeki sıkıntılarını açarlar. Bunun sebebi vücutta meydana gelen değişimlerdir. Özellikle hormonel değişimler, cinsel arzunun azalmasını sağlar. Aynı zamanda emziren anne de prolaktin denilen hormon fazlasıyla salgılanır. Bu salgılanan hormon, cinsel isteksizliğin artmasına neden olur. Ayrıca bu hormon vajinal kuruluğa da sebep olur.

Kadın estetik kaygılar nedeniyle de cinsel isteksizlik yaşayabilir. Çünkü doğumdan sonra vücut eskisi gibi değildir ve cinsel birleşme sırasında sürekli vücudunun kötü olduğunu kadın düşünecektir. Bu ise cinsel isteksizliği arttırıcı bir durum olacaktır. Sadece kadın için değil, aynı zamanda erkek için de durum bu şekilde olabilir. Yani erkek, kadını eskisi kadar bakımlı bulmaz ve kendisine yanaşmaz. Bu durumda da eşler arasında karşılıklı cinsel isteksizlik söz konusu olacaktır.

Ağrılar…

Doğum sonrasında girilen cinsel ilişkiler de en sık rastlanılan sorun, disparonidir. Yani vajinanın ağrımasıdır. Vajina henüz tam anlamıyla düzelmediğinden ya da cinsel birleşme sırasında yeterince uyarı almadığından dolayı sulanmaz. Buda kadının acı çekmesine ve cinsel ilişkiyi bırakmasına neden olur. Bu hastalık, vajinismus meydana getirebilir. Bu gibi rahatsızlığı yaşanmaması adına eşlerin lohusalık dönemi tamamlanmadan cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir.

Erkek ne yapmalıdır?

Kadınların kendilerini rahat hissetmemeleri, lohusalık dönemlerinin tamamlanmış olmasından sonra bile cinsel anlamda isteksizlik yaşamalarına sebep olur. Çünkü estetik kaygılar, psikolojik ve ruhsal çöküntüye sebep olur. Kadının artık kendisini eskisi gibi çekici görmemesi veya erkeğinin kendisini eskisi gibi çekici bulmayacağı endişesi, onu cinsel birleşmeden uzak tutar. Bu durumda erkekler, bilinçli olarak hanımlarıyla ilgilenmeli ve ona iltifat etmelidir. Uzun süre cinsel ilişkiden uzak kalındığından ve doğum sonrasında yaşanan vücut bozulmalarından sebep, kadın çekingen davranabilir. Ancak eşinden ilgi ve övgü duyan kadın, psikolojik anlamda düzelir ve kaygılarının boşuna olduğunu anlar. Bu şekilde cinsel istek ve arzusu canlanabilir. Doğum sonrası cinsel ilişkinin gelişmesini sağlayacak kişi, erkektir.