Neden mi Organik Gıda?

Son zamanlarda daha fazla konuşmaya başladığımız bir şey varsa, o da organik gıdadır. Tarım yönünden güçlü bir ülke olsak da, organik tarım konusunda çokta ilerde değiliz. Maalesef organik tarım yapılan yerlerin ürünlerini de dış ülkelere satıyoruz. Yani organik tarımın gelişmemiş olmasının sebebi, organik tarım ürünlerinin tüketiminin söz konusu olmamasıdır. Milletimizin konvansiyonel tarım metotlarıyla üretilen gıdalarla zehirlenmeleri, organik gıda ürünlerine yönelmemeleri çok şaşırtıcı bir durum. Peki ama organik ne demek?

Organik gıda nedir?

2005 senesinden sonra çıkarılan kanun sayesinde, organik tarım daha da teşvik edilir hale geldi. Bu şekilde daha sağlıklı besinler, insanlığın hizmetine sunulmak istendi. Büyük illerde, organik tarım yerleri ve organik tarım pazarlarlı kurularak, herkesin organik ürünler hakkında bilinçli olması ve organik ürün tüketmesi sağlanmaya çalışıldı. Bugün dünden daha iyi olmakla beraber, yine de organik tarım ve gıda tüketiminde çok gerilerdeyiz.

Modern tarım metotlarıyla üretilen ürünler, kimyasal içeriklerle muhatap olduklarından zararlı olabilmektedir. İnsan sağlığını bozabilen ve insanlığın hastalığa, felaketlere savrulmasını sağlayan şey, geleneksel tarım metotlarıdır. Bu tarım metotlarında kimyasal maddeler ile üründen daha fazla adet çıkarma veya daha çabuk olgunlaşması sağlanır. Üreticinin kendi menfaati için uyguladığı yöntem sofralarımıza gelen her türlü sebze, meyve ve bakliyatın bizlere zarar verme ihtimaline neden olduğu uzmanlarca dile getirilmektedir.

Bugün organik gıda tüketmek isteyen kişiler de sömürülüyor. Bazı açık gözlü kimseler, hormonsuz veya arılı ürün, doğal veya köy ürünü gibi sıfatlarla ürünlerini tanıtarak, organik olduğunu ima ediyorlar. Halbuki 2005 senesinde çıkan organik tarım yasasında, organik ürünleri tanımlayıcı tek kelime, ekolojik veya organiktir. Bunların dışında kullanılan ürünlerin organikliği konusunda şüphe duyulması gerekir. Organik ürünlerde sertifika ve amblem bulunur. Sahte ürünlerde ise ne amblem ne de sertifika bilgisi yer alır. Bu nedenle organik ürün almadan önce amblem ve sertifikaya bakmanız da fayda var. Esasında organik üretimin gerçek anlamda yapılabiliyor olması ve bu sertifikaya hak kazanabilmenin -an azından yazılı şartlarda- oldukça meşakkatli ve kısıtlayıcı kriterleri mevcuttur. Bunu çevredeki en yakın sanayi bölgesinin uzaklığından tutun da çevresindeki bir çok konu baz alınmaktadır.

Sağlıklı beslenmek isteyenler için ideal besin ve meyve diyebileceğimiz organik gıdalar, insan sağlığına zararlı olan hiçbir kimyevi madde söz konusu olmadan üretilir. Tohumundan hasadına kadar kimyasal madde ve ilaçlar kullanılmadan sofralarınıza kadar getirilir. Çocuklarınızın gelişimde de sağlıklı etkiler meydana getirecek olan organik gıdalar, bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda daha dinç ve dinamik çocuklarınızın yetişmesine sebep olur. DNA yapısıyla oynanmayan ve tamamen organik tarım metotlarıyla çıkarılan ürünler, daha lezzetli ve daha sağlıklıdır.