Hamilelikte Bel Fıtığına Dikkat Edilmeli!

Toplumumuzda en çok rastlanılan hastalıklardan birisi olan bel fıtığı, anne adaylarını da tehdit etmektedir. Zorlu bir gebelik süreci geçiren anne adayı, kendisine yeteri derecede bakmaz ve dikkat etmezse, bel fıtığı riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bel fıtığı omurgaların arasında yer alan kıkırdağın aşırı zorlanma ve baskı sonucunda yerinden kayması ve omurilik içerisine kaymasıdır. Bu kayma sonucunda kıkırdak doku, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu rahatsızlık vermeye başlar.

İnsan omurgası baştan kalça bölümüne kadar uzanır ve omur olarak isimlenen kemik yapılarından ve bunları birbirine bağlayan disk yapılarından meydana gelir. 5 adet omur kemiğine sahibiz. Bu kemikler arasında da disk denilen kıkırdak yapılar vardır. Diskler sayesinde omurgalar hareket eder, darbelere karşı dayanıklı olur, omurgaya uygulanan şok edici darbelerin emilmesini sağlar. Fıtık bu omurgaların herhangi birinde meydana gelebilir ve sahibinin hayat standartlarını düşürür.

Hamile kadınların bel ağrılarının nedeni, bel fıtığı değildir. Çok düşük bir ihtimalle bu ağrıların sebebinin bel fıtığı olması söz konusudur. Hamileliğin 5.ayından sonra vücudun ağırlık merkezi değişir. Vücudun ve omurilik yapısı da hamileliğe göre şekil alır. Bağlarda gevşeme meydana gelir. Bu değişimler hamile kadınlarda bel fıtıklarının artmasına sebep olabilir. Yürüyen kadınlarda ve bazı hareketlerde ağrı daha çok hissedilir ve artabilir. Bel fıtığı riskini düşürmek için hamileliğin ilk aylarında egzersiz yapmak gerekir. Ani hareketlerden kaçınılması da gerekir.

Hamile kadınlarda bel fıtığı tanısı koymak daha zor bir durumdur. Ama genelde yürüme zorlukları ve ayak tarafında meydana gelen şiddetli ağrılar, bel fıtığından şüphe edilmesine neden olabilir. Hamile kadınların bel fıtığı tespitinde emar kullanılabilir. Bunun dışındaki röntgen gibi araçların kullanılması bebeğe zarar vereceğinden, kaçınılmalıdır. Ama emar bebeğe zarar vermez. Bu nedenle gebe olan kadının emar çektirmesinde bir sakınca yoktur.